- •11 Клас
- •План-конспекту уроку № 17
- •Тема: «Світ фантастичної демоніади у романі м. Булгакова «Майстер і Маргарита». Образи Воланда та його почту.»
- •Хід уроку
- •2.Виступи учнів-«літературознавців» ( Прийом «Завдання експертної групи») «Зображення дияволіади у світовій літературі» (діти шукали паралелі зображення)
- •Основні тези виступів
- •IV. Опрацювання теми уроку
- •Пам’ятка учаснику дискусії
- •«Проблемні питання»
- •Прийом «Діалог»
11 Клас
План-конспекту уроку № 17
Тема: «Світ фантастичної демоніади у романі м. Булгакова «Майстер і Маргарита». Образи Воланда та його почту.»
Мета: Зробити спробу зрозуміти авторський задум, вчити вести аргументовану дискусію та відстоювати власну позицію, розвивати уміння узагальнювати і аналізувати опрацьований матеріал, виховувати культуру поведінки під час дискусії
Обладнання: портрет М. Булгакова, виставка книг, у яких просліджується тема «дияволіади» (Гете «Фауст», Достоєвський «Біси», Лєрмонтов «Демон», М. Гоголь «Вечори на хуторі біля Диканьки», М. Булгаков «Майстер і Маргарита»),виставка учнівських малюнків-ілюстрацій «Воланд і його свита», виставка ілюстрацій до твору «Майстер і Маргарита», музика з фільму «Майстер і Маргарита», фільм «Майстер і Маргарита» (режисер Володимир Бортко)
Тип уроку: урок-дискусія з використанням прийомів інтерактивного навчання
Основні методичні прийоми: «Завдання експертної групи», «Мікрофон», «Діалог», «Проблемне питання»)
(Розстановка парт має передбачати участь у дискусії окремих груп учнів)
Епіграф: Я- часть той силы, что вечно хочет зла и вечно совершает благо
/Гете «Фауст»/
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку
ІІI. Актуалізація опорних знань учнів
1.Вступне слово вчителя
Цей урок мені б хотілось розпочати віршем Юрія Левітанського:
Каждый выбирает для себя
Женщину, религию, дорогу;
Дьяволу служить или пророку —
Каждый выбирает для себя.
Каждый выбирает по себе
Слово для любви и для молитвы;
Шпагу для дуэли, меч для битвы
Каждый выбирает по себе.
Каждый выбирает по себе
Щит и латы, посох и заплаты;
Меру окончательной расплаты
Каждый выбирает по себе
Наш світ побудований на протилежностях, немов розділений на дві половини: в одній живе добро, а в іншій панує зло. Неодноразово вони вступали у двобій, і наша Земля як стихія абсурдного, ненормального існування перетворювалася на пекло.У кожного з нас є свій власний вибір.
Звідси і одвічне прагнення людини до добра, яке завжди перемагало зло у міфах, казках, легендах, а у житті...
І тому проблема співіснування добра і зла хвилювала, хвилює і, з впевненістю можна сказати, буде хвилювати людство у майбутньому. Співвідношення Добра і Зла з'ясовується Булгаковим на найвищому художньому рівні, і тому його роман «Майстер і Маргарита» не залишає байдужим жодного читача. Піднімаючи цю проблему, Булгаков спирається на певні традиції зображення «дияволіади» у художній літературі
2.Виступи учнів-«літературознавців» ( Прийом «Завдання експертної групи») «Зображення дияволіади у світовій літературі» (діти шукали паралелі зображення)
Основні тези виступів
а. Спираючись на «Божественну комедію» Данте, Булгаков використовує прийом подорожі, яку у нього здійснює Воланд і його почет з викривальною місією. Пекельні кола в «Майстері і Маргариті» - це різні боки суспільної системи та людських вад.
б. Як і Гофман у «Золотому горнятку», Булгаков змальовує фантастичне перетворення простору і часу (на прикладі квартири № 50), проголошує: кожному дано по вірі його.
в. Використовуючи мотиви «Фауста» Гете, Булгаков показує зіткнення людини і диявола.
г. Як і Достоєвський , розглядає мотив «вседозволеності» - якщо немає Бога, значить немає і диявола, тобто немає ні пекла, ні раю, отже, все дозволено: писати доноси , брехати, красти, арештовувати безвинних людей. Булгаков розвиває тему суспільного божевілля.
д. Фантастика Булгакова ( пригоди Воланда, політ Маргарити та інше ) перегукується із фантастичною стихією гоголівських «Вечорів на хуторі біля Диканьки», петербурзьких повістей. Це один із способів показати справжню сутність людей і суспільства, геніальні передбачення письменником жахливих перетворень у суспільстві.